Rodzina i dziecko

Zabawki sensoryczne dla dziecka – jak wybrać?

Rosnąca popularność zabawek sensorycznych sprawia, że możesz czuć się zagubiony, szukając czegoś odpowiedniego dla swojego dziecka. Jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru? Podpowiadamy, które akcesoria do terapii SI najlepiej spełnią swoją funkcję, bawiąc Twoją pociechę i jednocześnie rozwijając jej zmysły.

Zabawki sensoryczne – doskonała inwestycja w rozwój Twojego malucha

Każdego dnia – nawet nieświadomie – wpływasz pozytywnie na kształtowanie zmysłów Twojego maluszka. Spacer w chuście, puszczenie jednej z ulubionych piosenek, przygotowanie aromatycznego posiłku… Każda z tych czynności pobudza receptory słuchu, dotyku, smaku… Jednak możesz zrobić coś jeszcze, by wzmocnić pracę 5 zmysłów. Jeżeli Twoje dziecko ma stwierdzone zaburzenia terapii sensorycznej, będzie to wręcz koniecznością. Wprowadź do otoczenia dziecka akcesoria do terapii SI.

Zabawki do terapii SI są tak opracowane, by stymulować zmysły. Mają interesujące kształty i faktury, wydają dźwięki, działają na wzrok kontrastowymi kolorami, czasami nawet pachną i smakują. Zwykle odwołują się do pięciu podstawowych zmysłów dziecka: słuchu, wzroku, dotyku, smaku i węchu. Zdarza się jednak, że zabawki sensoryczne mają za zadanie kształtować dwa mniej znane zmysły: zmysł proprioceptywny i zmysł przedsionkowy. Pierwszy z nich obejmuje świadomość ciała i kończyn, podczas gdy drugi reprezentuje ruch i równowagę.

Typy zabawek do terapii SI

Do najbardziej popularnych rodzajów akcesoriów do terapii SI należą:

  • zabawki kontrastowe – to wszelkie książeczki kontrastowe, maty edukacyjne, maskotki i inne gadżety, bazujące na czerni i bieli, będącymi jedynymi rozpoznawanymi przez dzieci od 6 do 12 miesiąca życia kolorami,
  • gryzaki – uśmierzają ból dziąseł podczas ząbkowania,
  • ścieżki sensoryczne – składają się z dysków o różnych fakturach. Stąpając po nich, dziecko pobudza własny układ sensoryczny,
  • gniotki – przydatne do ćwiczeń terapii dłoni, świetnie odstresowują,
  • nawlekanki – pomagają trenować zręczność małych paluszków.

Pomocy sensorycznych jest o wiele więcej – maty, kostki i piłki sensoryczne również cieszą się wielkim powodzeniem. Przedstawiony wybór ukazuje różnorodność tego typu zabawek, spośród których bez trudu wybierzesz te najbardziej przydatne Twojemu dziecku.

Akcesoria do terapii SI – jak wybrać?

Wybierając zabawkę sensoryczną dla swojego dziecka, weź pod uwagę:

  • jego wiek,
  • jego specyficzne potrzeby, np. konieczność doskonalenia słuchu,
  • jakość produktu, materiały, z jakich jest wykonany,
  • atesty,
  • płeć i upodobania pociechy.

Kontrastowa grzechotka zachwyci niemowlę, które chętnie będzie nią potrząsać, a skontrastowane barwy czerni, bieli i czerwieni skupią jego wzrok. Maluchowi lubiącemu bawić się klockami mnóstwo radości sprawią drewniane klocki sensoryczne. Stawiając budowle z klocków, będzie równocześnie poznawać nowe faktury. Pięcioletniej dziewczynce, skłaniającej się ku robótkom, ucieszy przeplatanka sensoryczna. Zabawki do terapii SI, jak klocki czy domino, można zakupić również dla rodzeństwa czy grupy dzieci, aby bawiły się one razem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *