Zdrowie

Dlaczego zaburzenia pracy jelit wpływają na stan całego organizmu?

Zdrowe jelita to silny organizm. Okazuje się, że to właśnie stan jelit i równowaga mikrobioty jelitowej pozwala zachować pełne zdrowie i eliminować różnego rodzaju zaburzenia w ramach funkcjonowania różnych organów całego organizmu. Co ciekawe, stan mikrobioty wpływa nie tylko na układ pokarmowy, ale również układ hormonalny czy nerwowy.

Równowaga mikrobioty jelitowej

Mikrobiota jelitowa składa się z bakterii, wirusów i grzybów, które pozwalają zachować we właściwym stanie układ immunologiczny, a więc bronić organizm przed działaniem niekorzystnych czynników. Mikrobiota jelitowa budowana jest od narodzin, wpływ na nią ma rodzaj porodu, karmienie piersią, a w późniejszym etapie również dieta, stosowane leki, stres, aktywność fizyczna czy warunki środowiskowe. Jeśli mikrobiota jelitowa zawiera zbyt dużą liczbę bakterii patogennych i zbyt małą tych pożytecznych, mówi się o dysbiozie jelit. To właśnie ten stan może być przyczyną różnego rodzaju chorób.

Przykre konsekwencje dysbiozy jelitowej

Dysbioza jelitowa może być przyczyną depresji, choroby Alzheimera, Parkinsona, zaburzeń hormonalnych, chorób układu moczowego, nowotworów, zmian skórnych czy alergii. Właśnie dlatego należy eliminować destrukcyjne czynniki, na przykład w przypadku alergii zaleca się śniadanie bez glutenu, jeśli to on jest alergenem. Oczywiście, trzeba pamiętać, że śniadanie alergika powinno zależeć od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Jak dbać o równowagę mikrobioty jelitowej?

Aby móc zachować dobry stan mikrobioty jelitowej, w pierwszej kolejności należy wykonać jej analizę. W tym celu najlepiej wykonać bezpieczne badanie KyberKompakt Pro, które ocenia ilość i rodzaj bakterii patogennych i tych pożytecznych. Dopiero na tej podstawie udaje się wdrożyć odpowiednią kurację, aby przywrócić harmonię mikrobioty.

Najważniejsza jest dieta eliminacyjna. Co jeść, aby zwalczyć dysbiozę jelit? Najczęściej zalecane są kiszonki. Należy jednak wiedzieć, że dobry jadłospis to nie wszystko, świetnie sprawdzają się także probiotyki oraz zmiana stylu życia. Najlepiej jest wdrożyć wszystkie działania pozytywne, aby jak najszybciej poprawić stan mikrobioty jelitowej i cieszyć się pełnym zdrowiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *