Zespół jelita nadwrażliwego, a ryzyko alergii
IBS czyli zespół jelita nadwrażliwego to schorzenie czynnościowe przewodu pokarmowego, a dokładniej jelit. Kryteria rozpoznania zespołu jelita nadwrażliwego nie są jasno określone, a rozpoznanie niekiedy stawiane jest nad wyrost. Diagnoza choroby jest trudna ponieważ najczęściej polega na wyeliminowaniu innych schorzeń i ocenie występujących objawów. Przez złożoność problemu rekomendowane jest podejście holistyczne do pacjenta.
Wśród objawów zespołu jelita nadwrażliwego wyróżnia się przede wszystkim:
- Bóle brzucha, często skurczowe o różnym nasileniu,
- Biegunki na zmianę z zaparciami,
- Wzdęcia,
- Uczucie pełności, przelewania,
W ostatnim czasie, powstało coraz więcej badań na temat wsparcia żywieniowego pacjenta z zespołem jelita drażliwego. Nowe badania wskazują, że u osób z IBS istnieją większe predyspozycje do rozwinięcia alergii, przede wszystkim tzw. opóźnionej. Wydaje się więc zasadne zastosowanie odpowiedniej diety (np. eliminacyjnej), aby złagodzić dolegliwości. Bardzo często, w związku z dysfunkcjami przewodu pokarmowego przy IBS występuje również nietolerancja pokarmowa.
Badanie nietolerancji pokarmowej– jakie testy na alergie pokarmowe wykonać?
Bardzo ważne w diagnostyce jest zarówno wykonanie testów na alergie pokarmowe, a także testów nietolerancji pokarmowej np. nietolerancji laktozy. Wśród diagnostyki można wyróżnić testy na alergie pokarmowe natychmiastowe (np. panel pokarmowy), a także badania nadwrażliwości pokarmowej czyli alergie opóźnione. Panel pokarmowy to badanie w kierunku alergii tzw. natychmiastowej, czyli objawiającej się praktycznie chwilę po kontakcie z alergenem pokarmowym. Wśród pokarmów, które są sprawdzane w ramach panelu pokarmowego można wyróżnić m.in. pszenicę, seler czy soję oraz inne alergeny np. jajko. Bardzo ważne u osób z IBS jest również sprawdzenie występowania nietolerancji laktozy i/lub fruktozy badaniem nietolerancji pokarmowej, np. wodorowym testem oddechowym.
Skuteczną terapią w zespole jelita nadwrażliwego jest terapia indywidualna, uwzględniająca konkretne potrzeby zdrowotne danego pacjenta. Postępowanie żywieniowe w IBS obejmuje eliminację produktów „drażniących”, które mogą nasilać objawy. Zespół jelita nadwrażliwego charakteryzuje się mało specyficznymi objawami ze strony przewodu pokarmowego, ważne jest więc, aby załagodzić te dolegliwości odpowiednią żywnością. Najpopularniejszymi modelami żywienia w zespole jelita nadwrażliwego jest dieta low-FODMAP, a także eliminacyjno-rotacyjna, czy ograniczająca węglowodany. Według ostatnich doniesień naukowych szczególnie korzystne rezultaty kliniczne przynosi indywidualnie dobrana dieta eliminacyjno-rotacyjna w oparciu o badanie nietolerancji pokarmowej.
Gdzie wykonać badania nietolerancji pokarmowej?
Testy na alergie pokarmowe oraz badanie nietolerancji pokarmowej najlepiej wykonać w certyfikowanej placówce diagnostycznej, specjalizującej się w tego rodzaju badaniach. Ponadto, warto wybrać taki rodzaj testu czy placówkę, która oferuje również dostęp do specjalisty, który skonsultuje wynik i pomoże wskazać kierunek dalszego działania.